Yıldız Kenter Kimdi? Yıldız Kenter'in Hayatı ve Biyografisi

Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter’in Hayatı ve Biyografisi

Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Asıl adı Ayşe Yıldız’dır. Yıldız Kenter Sahne ismidir. Annesi İngilizdir. Annesinin asıl adı Olga Cynthia (T.C vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir) ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter’dir.
Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü üstün başarıyla ve sınıf atlayarak bitirdi. 11 Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. “Rockefeller” bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı.

Yıldız Kenter Kimdi? Yıldız Kenter'in Hayatı ve Biyografisi

1959’da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Topluluğu kurduktan hemen sonra A.B.D ve İngiltere’de “Değişen Eğitim Metotları” ve “Oyunculuk Metotları” üzerine çalışmalar yaptı.


1962’de tiyatro hizmetlerinden ötürü Yılın Kadını seçildi.

1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunu hazır hale getirdi ve binasını kullanıma açtı.

Üç defa Altın Portakal ödülüne layık görüldü. Bu ödülleri sinemada gösterdiği başarıdan ve oyunculuğundan ötürü aldı.

Sovyetler Birliği, Amerika, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Sayısız oyun oynadı oynadığı oyun ve sergilediği oyun sayısı 100 ü geçmiştir. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

1984’te Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince Adalaide Ristoriö ödülüne layık görüldü.

1989 yılında, Korsika – Bastia Film Festivalinde Hanımö filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübünün The Melvin Jones ile ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz En İyi Kadın Oyuncu, üç kez de aynı dalda Avni Dilligil ödülüne laik görüldü.

1994’te Konken Partisi” oyunundaki Fonsla rolü ile Olağanüstü Yorumö ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüzyılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı.

1995’te Kültür Bakanlığınca, tiyatro sanatına katkılarından ötürü Onur” ödülüne layık gördü. Profesör Kenter’e aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü” verildi.

1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için En İyi Kadın Oyuncu” ödülü verildi. 19 Mayıs 1997’de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü Yıldız Kenter’e Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

1998’de Ankara Sanat Kurumu Yılın Kadın Sanatçısı ödülü, 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü, 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, Martı adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999, Afife Tiyatro Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

1965 yılında Şükran Güngör ile evlenmiştir. Tiyatro ve sinema oyuncusu olan Şükran Gündör 2002 yılında hayatını kaybetmiştir. Leyla adında bir kızı vardır.

Aynı zamanda Profesör olan  Kenter, 37 yıldır sahne hocalığı yapmaktadır.

Yıldız Kenter’in Ölümü. Yıldız Kenter Ne Zaman Nerede Öldü?
Yıldız Kenter, 17 Kasım 2019 Pazar Günü İstanbul’da özel bir hastane 91 yaşında hayatını kaybetti.

Yıldız Kenter Fotoğrafları

Sizleri Yıldız Kenter Fotoğraflarıyla baş başa bırakıyoruz.

Paylaşmak için tıklayın

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.