Yeni Açıklanan Toplam Koronavirüs Bilançosu Korkunç; Savaştan Çıkmışız Gibi

Sağlık bakanlığı 10 aralık itibariyle geçmişe dönük verileri açıkladı. Açıklanan yeni veriler insanın tüylerini ürpetecek cinsten. İşte 11 aralık verileriyle Korona Virüs tablosu. En sağ sütunda toplam verileri görebilirsiniz:

Veriler dehşet verici!

Eskiye yönelik verilerin açıklanmasıyla birlikte Mart 2020’den bu yana 15.977 kişinin öldüğü dikkat çeken en önemli noktalardan bir tanesi. (Rakamın 12 aralık itibariyle 16 bin i geçmesi bekleniyor.) Diğer önemli çeken nokta ise yön ise Mart ayından bu yana 1.780 milyona yaklaşan toplam vaka sayısı. Ülkemizin 80 milyon varsayarsak her 8 kişiden 1 tanesi bu virüse yakalanmış.  Günlük resmi vakanın 30 bin üstü ve test yaptırmamış veya yaptırmadan iyileşmiş kişileri de sayarsak durum daha korkunç hale geliyor.

5 Milyon Kişi Koronavirüs Geçirmiş Olabilir!

Virüs yayılımının en başından beri uzmanlar tespit edilen vakanın 10 katı fazlasına yakın virüs vakası olabileceğini dile getirmekte. Hatta bu yönde şok edici açıklamalar bile geldi. Açıklanan eskiye göre verilerle birlikte vaka sayılarını en iyimser tabirle 5 ila çarparsak en az 5 milyon kişinin virüsü almış olabileceği sonucu çıkıyor!

Koronavirüsle Savaş Yaşanıyor! 

Açıklanan veriler virüsle olan mücadelemizle bir ülkeyle veya terör örgütleriyle mücadelesinde bile bu kadar insan kaybetmedi. Örneğin 20 yıldır süren PKK ile savaşımızda siviller dahil olmak üzere 10 bin vatandaşımızı kaybettik. Koronavirüs ise açıklanan veriler birlikte bu rakamı geçmiş durumda. 

Veriler Neden Gizlendi?

10 Aralık 2020’ye kadar toplam veriler hatta vakalar açıklanmıyordu. Bu durum halkta rehavet yaratmadı sorusunu ve salgının yayılmasına sebep olunmadı mı sorusunu akla getiriyor. Bakalım açıklamalar ne yönde olacak?


Koronavirüsle Savaşta Yeni Açıklamalar

Yeni açıklamalar sorasında bakanlığın açıklamaları şu yönde oldu;

“Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” dedi.

Erdoğan: Hayata gerçidiğimiz tedbirlerle salgını hızını kestik

Erdoğan uygulanan tedbir sonrasında virüs ile ilgili olarak konuşarak salgının hızı kesildiğini söyledi. İşte o açıklamalar ;

“İnşallah vaka ve ağır hasta sayılarının hedeflediğimiz seviyelerin altına düşmesiyle sınırlamaları peyderpey kaldırmaya başlayacağız. Bunun için 83 milyon hep birlikte TMM diye kısalttığımız temizlik, maske ve mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyulması gerekiyor.”

“Sosyal koruma kalkanı kapsamında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, normalleşme desteği ve hane bazlı sosyal destek programı başlığı altında 45 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak milletimizin emrine sunduk. Böylece hiçbir vatandaşımızın işsiz ve aşsız kalmamasını temin etmeye çalıştık.”

Paylaşmak için tıklayın