Japonya’da Şefaf Tuvaletler Kullanıma Açıldı! Japonlar İsyanda Mı?

 Japonya’nın başkenti Tokyo’da, bir proje kapsamında belirlenen noktalara ‘şeffaf tuvaletler’ kuruldu. Pritzker ödüllü mimar Shigeru Ban’in tasarladığı şeffaf umumi tuvaletler, Nippon Vakfı’nın yürüttüğü Tokyo Tuvalet Projesi için Shibuya kentinde beş noktada kullanıma açıldı.

‘Akıllı cam’ teknolojisinin kullanıldığı tuvaletlerde, şeffaf camlar içeriye girdikten ve kapı kilitlendikten sonra opak hale geliyor. Amaç, potansiyel kullanıcıların tuvaletin temiz olup olmadığını içeriye girmeden önce görebilmesi.

Nippon Vakfı’ndan yetkililer, insanların umumi tuvaletlerde duyduğu temizlik endişesini ortadan kaldırmak adına böyle bir projeye başladıklarını ifade etti;
“Umumi tuvaletlerle, özellikle parklarda yer alan tuvaletlerle ilgili iki endişe var: Birincisi içerisinin temiz olup olmadığı, ikincisi ise birinin içeride gizleniyor olduğu fikri” denildi.

Şeffaf tuvaletler kullanıma açıldığı ilk günden bu yana büyük rağbet görürken, Shibuya kentinde 17 lokasyona daha yerleştirilmeleri planlanıyor. 

Japonlar İsyanda Mı?

Şefaf tuvaletler genel anlamda hoş karşılansa da yine muhafazakar kesimden tepki geldi. Bakalım önümüzdeki dönem neler olacak!

Paylaşmak için tıklayın