Havayı Suya Dönüştüren Paneller Kullanılmaya Başlandı

Geçtiğimiz yıllarda tanıtımı yapılan havadan su üreten teknoloji konutlarda kullanılmaya başlandı. Sadece güneş ışığı ve havayı kullanarak günde 10 litreye kadar içme suyu üreten hidropanel teknolojisi suyu havadan üretiyor!


Arizona merkezli startup firması Zero Mass Water tarafından geliştirilen hidropanel teknolojisi içme suyu üretmek için güneş enerjisi kullanıyor.

Zero Mass Water, güneş paneli gibi konut çatılarına kurulabilen ve özgün tasarımın daha küçük bir versiyonu olan Source Rexi Hydropanel’i piyasaya sürdü.

Standart Source Rexi dizisi her biri 1.2 m x 2.4 m boyutunda, 30 litre su depolayabilen 2 hidropanel içeriyor.

Standart dizi güneş ışığına ve neme bağlı olarak günde 4-10 litre içme suyu üretiyor. 

Güneş enerjisi ile çalışan cihazda bulutlu günler ve geceler için enerji depolayan pil de bulunuyor. Bu da sadece güneş ışığı ve havayı kullanarak içme suyu üreten cihazın tamamen şebekeden bağımsız olduğunu gösteriyor.

Su üretimi bulunduğunuz yerdeki hava durumuna göre değişmekle birlikte, bugün dünyanın en kurak çöllerinde bile su üretimi için kullanılıyor.

Source Hydropanel Nasıl çalışıyor? 

Güneş ışığı, panelin içindeki havadan nem çeken fanlara güç sağlar. Hava panelin içine girdikten sonra arıtılır ve su buharını yoğunlaştıran ve onu bir rezervuarda biriktiren süngerimsi bir malzemeden geçirilir. Su içmek için mineralize edilir ve temiz kalmasını sağlamak için ozonlanır. Tek yapmanız gereken bir musluk takmak veya buzdolabı gibi bir cihaza bağlamaktır.

Kaynak: zero mass water

Paylaşmak için tıklayın

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.