Güzel Avrat Oto

Güzel Avrat Otu Nedir? Zehirli Bir Ot Mudur?

Güzel avrat otu patlıcangiller familyasının bir üyesi olan yıllık otsu çiçek açan bir bitkidir.

Güzel Avrat Otu Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’nın yerlisidir ve Kuzey Amerika’da görüldüğü tespit edilmiştir. Çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Adı olan “Bella-Donna” İtalyanca’dan köken alır ve “güzel kadın” anlamı gelmektedir. Otun içinde bulunan atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanıldığı söylenmiştir!

BİTKİNİN ÖZELLİKLERİ

Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Genelikle çalı şeklinde ve otsu bir bitkidir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. .

Güzel Avrat Otu nadir olarak bahçelerde kullanılır yetiştirilmesi genellikle gösterişli yemişleri ve dikey geliştiği içindir. Dünyanın diğer bölgelerinde, eldeğmemiş topraklarda yetişen değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir.

Güzel Avrat Otu Zehirli Midir?

Evet zehirli bir bitkidir. Oldukça zehirli olan bu bitki rahatlıkla ölüme yol açabilir. Güzel Avrat Otu zehirlenenler şu özellikleri gösterir :

  • Göz bebeklerinde büyüme
  • Ağız kuruluğu
  • İdrar Tutukluğu
  • Halisülasyon
  • Ateş veya halsizlik

Paylaşmak için tıklayın

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.