Boğaz Gargarasına Almanya Sahip Çıktı! Türkiye İse Canan Karatay’ı Eleştiriyor!

Geçtiğimiz haftalarda Canan Karatay’ın gargara virüsü yok eder söylemi uzun süre tartışılmış hatta alay konusu olmuştu. Almanya’dan ise konuyla ilgili çok önemli gelişmeler ve açıklamalar var!


Alman Basını Gargarayı Manşet Yaptı!

Neuen Osnabrücker Zeitung’a konuşan Bakan Spahn, corona virüsünün yayılmasının gargara sayesinde azalacağından umutlu olduğunu vurguladı.

Alman basını da Spahn’ın sözlerini, “Gargara, coronanın yayılmasını önlüyor” diye manşetlerine taşıdı.

VİRAL AZALIYOR!

Alman Bakan Spahn Şunları söyledi

“Tamam bilimsel bir araştırma ve sonuç yok. Ama ağzı temizlemek için alkolde ya da sofra tuzunda çözülmüş uçucu yağlarla, tuzlu gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır” dedi.

Bakan konuşmasının devamında “kesinlikle canının yanmadığını” ve hangi tür formülün iyi geldiğini bilmediğini söyleyen Spahn’ın bu tezleri, sofra tuzuyla yapılan gargaranın, özellikle aile içinde virüsü oldukça azalttığı yönündeki sağlıkçıların görüşlerine dayanıyor.

İSPANYOL GRİBİNDE KULLANILMIŞ

İyot çözeltileri veya etanol içinde çözülmüş uçucu yağlar içeren gargaraların etkili olduğu belirtiliyor. Salin solüsyonlarıyla gargara yapmak 1918’de İspanyol gribiyle mücadelede zaten kullanılmıştı.

Japonya Teşvik Etti

Japonya’da da pandeminin başlangıcından beri vatandaşlar gargara yapmaya teşvik edilmişti.

Türkiye’de Canan Karatay Ağır Şekilde Eleştirilmişti!

Konuyla benzer bir açıklama Canan Karatay’dan gelmişti. Canan Karatay gargara ile virüsten korunalıcağını söylemiş ve büyük bir tartışmanın fitili ateşlenmişti!

İşte O sözler

“Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli”

Paylaşmak için tıklayın