Bilim adamlarından İlginç Öneri: Sığırların Popolarında Göz Olsun!Oldukça şaşırtıcı haber Avusturalya’dan geldi. Bilim adamları yırtıcı havyanlardan sığır ve inek evcil hayvanları korumak için etkili bir yöntem olarak yapılması gerektiğini söylediler.

Sidney’deki Yeni Güney Galler Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmanın yazarı Neil Jordan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Aslanlar iz sürerek ve tuzak kurarak avlanan avcılardır. Avlarını sürpriz şekilde yakalarlar. Dolayısıyla bir ineğin onlara baktığını zannetmeleri avı terk etmelerini sağlayabilir.”

Araştırmacılar, aslan saldırılarıyla mücadele eden 14 sürüdeki sığırları boyamak için Okavango Deltası’ndaki çiftçilerle birlikte çalıştı.

Son dönemde aslanların saldırısına uğradığı bildirilen sürülerdeki sığır sayısı 6 ila 110 arasında değişiyordu.

Her sürüdeki hayvanların üçte birinin poposuna göz deseni, üçte birinin poposuna da basit bir çarpı işareti çizildi. Geri kalan hayvanlara herhangi bir işaret konmadı.

Çalışmayı tamamlayan bilim insanları, poposuna göz çizilen sığırların hayatta kalma olasılığının diğer iki gruptan fazla olduğunu tespit etti.

4 yıl süren çalışma sonucunda poposuna göz çizilen hiçbir sığır avcılar tarafından pusuya düşürülmezken, boyasız 15 hayvanla çarpı işaretli 4 hayvan öldürüldü.

“Çarpı işaretleriyle boyanan sığırların hayatta kalma olasılığı da boyasızlardan fazlaydı” diyen Jordan, bulguları şöyle yorumladı:

“Göz çizilen sığırların avlanmama ihtimali diğerlerine göre epey yüksekti. Ama çarpı işaretlerinin boyasız kalmaktan daha iyi olduğunu gördük. Bu beklemediğimiz bir şeydi.”

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Yeni Güney Galler Üniversitesi, Avustralya Taronga Koruma Vakfı ve Botsvana Avcı Koruma derneğinden araştımacılar, bulgularını bu ay, hakemli bilimsel dergi Communications Biology’de yayımladı.

Paylaşmak için tıklayın